Čtvrtek, 1 května, 2025
More
    DomůZdravíHypertenze v těhotenství - na co si dát pozor?

    Hypertenze v těhotenství – na co si dát pozor?

    Těhotenství je přenádherné období představující vznik nového života. V těle matky ale dochází k velkým změnám, a tak toto období může přinášet i řadu problémů. Jedním z nich je hypertenze aneb vysoký krevní tlak. Ten v těhotenství trápí zhruba každou desátou ženu. Na co si tedy dát pozor, jaká jsou rizika a jak hypertenzi léčit?

    Co je hypertenze v těhotenství?

    Hypertenze v těhotenství neboli vysoký krevní tlak je stav, při kterém naměřený systolický a diastolický tlak je vyšší 140/90 torrů (18,6/12 kPa). Za hypertenze je diagnostikována až v případě, že k tomuto převýšení dojde při 2 nezávislých měření.

    Hypertenze se může objevit prakticky kdykoliv. Nejčastěji se objevuje před 20. gestačím týdnem těhotenství.

    Dále se ženy setkávají s tzv. preeklampsií (gestační hypertenze), která je charakteristická pro období po 20. týdnu těhotenství. Ve většině případů tato forma do 42 dnů od porodu vymizí.

    Může se objevit ale i u žen, které hypertenze již trápí. A nakonec jsou i případy, kdy se hypertenze vyvine až několik dní po porodu.

    Jaký je normální tlak?

    Normální hodnoty krevního tlaku v období těhotenství jsou do 135/85 torrů, ideálně okolo 120/80 torrů. Za důležitější se považuje spodní (diastolistký) tlak.

    Jak se hypertenze projevuje?

    Vysoký krevní tlak může mít hned několik příznaků.

    • Bolest hlavy
    • Rychlé přibírání na váze
    • Otoky dolních končetin
    • Močení
    • Změna barvy a zakalení moči
    • Změna nálad
    • Závratě
    • Poruchy vidění
    • Hlasité bušení srdce
    • Zrychlený tep při fyzické námaze

    Co hypertenzi způsobuje?

    Pokud hypertenze potká ženu, která na vysoký tlak nikdy předtím netrpěla, na vině je pravděpodobně placenta. Placenta vylučuje látku, která se dostává do krve s způsobuje zúžení cév. To má za následek zadržování vody a zvýšení krevního tlaku.

    Jaká rizika hypertenze přináší?

    Vysoký krevní tlak je pro maminky i pro plod velmi nebezpečná. Znemožňuje dostatečné zásobování orgánů krví. To nejčastěji postihuje ledviny, játra, centrální nervový systém, plíce, dělohu, placentu a srážení krve.

    U plodu může způsobit centralizaci krevního oběhu. Tím dítě přestává růst, ztrácí podkožní tuk a snižuje se porodní váha miminka. V krajních případech může dojít k odumření plodu nebo odloučení placenty.

    Jak hypertenzi léčit?

    Na otázku, jak snížit krevní tlak nejlépe odpovídá lékař. Právě on rozhoduje o ambulantní nebo lůžkové péči. Podle stavu se doporučuje klidový režim, dieta a případně léky.

    Vhodné je také pravidelně měřit tlak, omezit solení, dodržovat pitný režim a jíst hodně ovoce a zeleniny. Pokuste se také vyhnout stresu a rozčilování se. Cestování k moři a vysoký tlak v těhotenství často není vůbec možný.

    - Reklama -

    Must Read

    - Reklama -spot_img