Čtvrtek, 1 května, 2025
More
    DomůZdravíCo je to těhotenská cukrovka, její příznaky, prevence a léčba?

    Co je to těhotenská cukrovka, její příznaky, prevence a léčba?

    Těhotenství je jistě jednou z nejkrásnějších radostí a zázraků přírody. Ale nese s sebou i jistá rizika a obavy. Jednou z takových obav může být i strach z těhotenské cukrovky. Jestliže i vás trápí myšlenka na toto onemocnění a chcete se o tom dozvědět víc, tento článek je přímo pro vás.

    Co je to těhotenská cukrovka?

    Těhotenskou cukrovku si můžete vyložit jako poruchu metabolismu cukrů. Obvykle je vázána pouze na období těhotenství a po porodu odezní. Nicméně pokud se přehlíží a neřeší, může dojít i k poruše ledvin a následně se musí řešit věci jako je peritoneální dialýza apod. Proto je dobré ji včas zaregistrovat a léčit ji.

    Příčiny a příznaky

    Tento druh cukrovky se častěji vyskytuje u žen s obezitou nebo těch, které mají diabetes v rodině. Svoji roli zde má samozřejmě nadměrná konzumace cukru nebo věk. Nejčastější příčinou je ale změna hormonálního profilu. Kvůli rostoucí placentě dochází k oslabení funkci inzulinu, který potom není schopen udržet cukr v normálních hodnotách. Glukóza z krve poté koluje až do krevního oběhu dítěte a může to mít za následek vyšší porodní hmotnost, zvětšení orgánů nebo zpomalený vývoj.

    Cukrovka jako taková se dá poměrně špatně odhalit, její příznaky jsou nejednoznačné nebo žádné. Zvýšená hladina cukru se může objevit jak v krvi, tak v moči. To má za následek větší žízeň a častější močení, to ale v těhotenství není nic neobvyklého. Z toho důvodu každá budoucí maminka podstupuje vyšetření, kde se tato nemoc odhalí.

    Léčba a prevence

    Léčba je poměrně logická. Budoucí rodička dostane léky na předpis. Tyto léky obsahují metformin nebo inzulín.
    Každopádně samotné léky nestačí a je potřeba upravit jídelníček (to může být i tou nejúčinnější prevencí).  Budoucí maminka by měla omezit konzumaci mastných a sladkých jídel, polotovarů nebo škrob a bílou mouku. Vhodné je posílit konzumaci potravin, které obsahují bílkoviny (ryby, vejce, luštěniny,..), zdravé tuky (avokádo, ořechy,..) a vlákninu (luštěniny, lněná semínka, zelenina,..).
    Další účinnou léčbou a prevencí zároveň je pohyb. Ale s pohybem opatrně a raději se poraďte s lékařem. Nejvhodnější jsou delší procházky nebo třeba těhotenská jóga.

    Vyšetření

    Vyšetření se provádí ve dvou fázích. První do 14. týdne a druhá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Vyšetření se provádí nalačno (důležité pro nezkreslené výsledky). Udělá se odběr krve a následně rozbor.

    Hodnoty těhotenské cukrovky:

    Pouze pro první fázi. Pokud je v druhé fázi cukr vyšší než 5,1 je maminka poslána na diabetologii.

    • Do 5,1 –  v normě
    • 5,1 – 6,9 – test se v co nejbližší době (jiný den) udělá znovu, pokud je opět hodnota opět zvýšená je stanovena diagnóza. Pokud je ale v normě, provádí se zátěžový test, který odhalí, zda maminka trpí diabetem.
    • nat 7,0 – okamžitě diagnostikovaný diabetes.
    - Reklama -

    Must Read

    - Reklama -spot_img