Přišlo vaše dítko domů s tím, že by si přálo domů vlastní dětskou pistoli nebo jinou zbraň? Vy tak stojíte před rozhodnutím, zda takový meč, samopal, pistoli nebo prak dítěti domů pořídit. Nemůže taková agresivní zábava ovlivnit vývoj dětí?
Obavy rodičů z dětských zbraní
Rodiče dětí se často obávají z deformace charakteru dítěte. Myslí si, že dětské zbraně a pistole mohou podněcovat k násilnému chování a dětem vlastně nepřináší žádný užitek. Tak proč to riskovat, proč takové hračky do domu pořizovat?
Některým rodičům vstávají vlasy hrůzou z doprovodných hlášek typu “Zabiju tě.” Jsou jejich strachy oprávněné?
Názory psychologů na dětské zbraně
Názory psychologů na dětské zbraně jsou různé. Faktem ale zůstává, že nikdy nebyla prokázána přímá souvislost mezi dětskou klučičí hrou na vojáky a pozdějšími agresivními sklony v dospělosti.
Proč si děti chtějí hrát se zbraněmi?
Stejně jako u všeho ostatního, i při hře se zbraněmi je z hlediska psychologie důležité pátrat po příčině – proč jsou pro malé kluky zbraně, válka a vojáci tak fascinující?
Podívejme se na to evolučně – přirozenost našich dávných předků bylo zabíjet. Muži byli bojovníci, ochránci kmenů a často tyto vlastnosti zůstávají v mužích dodnes. Stejně jako v ženách přetrvávají pudy pečovatelek o kmen, o rodinu. Spousty holčiček si rádo hraje s panenkami, mnoho chlapečků se zbraněmi. Někdy i naopak.
TIP: Jak vychovávat děti k samostatnosti a zodpovědnosti?
I v přírodě lze nalézt další příklady. Pozorovali jste někdy mláďata v přírodě? I ta se mezi sebou často perou a pošťuchují.

Jak se k dětským zbraním postavit?
I když ale pistoli nepořídíte, obvykle si děti díky své bujné fantazii poradí a dětská zbraň se pak stává z předmětů každodenní potřeby. Pif paf! Stejně se střílí.
Zákazy rodičů obvykle nepomáhají. Je to tedy o nastavení určitých pravidel a zároveň o práci rodičů.
Vše je totiž o komunikaci. Někteří rodiče se například dokáží s dětmi domluvit na tom, že nebudou střílet po rodičích nebo cizích lidech na ulici, kterým by to mohlo vadit. Vysvětlují, že zbraně budou pouze předmětem jejich hry s ostatními dětmi, které si chtějí hrát stejně.
Hru se zbraněmi lze také modifikovat. Děti nemusí v každém případě střílet jenom po lidech. Vadilo by vám, kdyby děti stříleli na terč? Hráli si na středověké bojovníky nebo policisty a zloděje či indiány?
Hravé souboje
I když si rodiče často myslí, že zbraně dětem nic dobrého přinést nemohou. Mohou. I zbraně mohou posílit fyzickou zdatnost, sílu, postřeh a dětskou obratnost.
Psychologové se také často domnívají, že důležité je také praní a hravé souboje v podobě lechtání a pošťuchování s dospělými, kdy dochází k vylučování endorfinů.
Když se nad tím navíc zamyslíte víc do hloubky, dojde vám, že i spousty dospělých se potřebuje čas od času vybít podobným způsobem a je to vlastně skvělá zábava. Byli jste někdy například na lasergame, stříleli z luku nebo vyrazili na paintball?
Spíše než hru se zbraněmi doporučují psychologové omezovat přístup k násilným pořadům v televizi a počítačovým hrám s násilnou tématikou. Děti by ke střílečkám neměly mít přístup.
Podívejte se na inspirace pro zdravý vývoj dítěte
Jaké by měly být zásady hry se zbraní?
Pokud hru se zbraněmi dětem nakonec povolíte, měla by mít určité zásady.
- Na boj si můžete hrát jen s někým, kdo si chce hrát stejně jako vy
- Je důležité dodržovat určitá pravidla a hrát fair play
- Povídejte si s dětmi o zbraních a bojích s respektem, přečtěte si inspirace, jak vést děti k respektu
- Vždy pro hru vybírejte bezpečné hračky, například nafukovací, dejte pozor na střelné zbraně s municí, která by mohla způsobit skutečné zranění nebo bolest
Od kolika let hru se zbraněmi “povolit”?
Hra s dětskými zbraněmi však přináší ještě jedno důležité zvážení – od kolika let takovou hru povolit? Dítě by si mělo hrát se zbraněmi až od okamžiku, kdy plně chápe rozdíl mezi hrou a realitou.
Toho jsou děti podle psychologů plně schopné až zhruba od 6 let věku. Dřív jim hračky v podobě maket zbraní do ruky nepatří. Některé moderní výzkumy připouští, že tento rozdíl mezi fikcí a realitou zvládají chápat už děti mladší, například 4leté.
Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz