Co se týče etymologie slova hudba, uvádějí slovníky jeho původ ve staročeštině. Původní význam však byl odlišný, označoval „smyčcovou hudbu“ nebo „smyčcový hudební nástroj“.
Zajímavé je, že se vyskytuje pouze v češtině, slovenštině a slovinštině, přičemž slovinština jej zřejmě přijala právě z češtiny. Slovinský výraz zní „gódba“. Společný kořen můžeme pak hledat v praslovanštině, ve výrazu „gǫsti“ neboli „hrát na hudební nástroj“.
Přičemž tento původní výraz nejspíše budete znát i vy, neboť ze stejného základu se vyvinul výraz housti. A ten přešel do běžné mluvy s úslovím o Daliborovi, jehož oné činnosti naučila pověstná nouze.
Dalibor tedy provozoval hru na hudební nástroj a podle jazykovědců není ani mylná asociace se slovem „housle“, nebohý muzikant skutečně svou produkci vyluzoval na ně.
Stejně jako je nesmírně barvité její označení, má mnoho podob i hudba samotná. Chcete je s námi poznat?

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.
Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.
Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o oceánech a mořích nebo o legendě renesančního umění z Florencie Leonardo da Vinci.