Krize a mimořádná koronavirová opatření zvýšila počty pravidelných konzumentů alkoholů, odborníci bijí na poplach. Denně nebo obden pije pětina respondentů, přičemž se zvýšila i průměrná roční spotřeba, která činí v Česku po odečtení abstinentů až 9,5 litru čistého alkoholu. Jak poznat, že vy nebo váš blízký pije přes míru a jaké jsou možnosti pomoci?
Bezpečné pití alkoholu neexistuje
Řada odborníků upozorňuje, že žádné zdravé pití alkoholu neexistuje. Běžně se za bezpečnou hranici považuje vypití 3 dcl vína denně u mužů, asi polovina tohoto množství u žen. Pití ale vždy skrývá riziko, jsou důležité okolnosti, za kterých se pije, zda se jedná o společenskou událost, romantické posezení nebo na kuráž či pro zaplnění duševní prázdnoty či zahnání špatné nálady. Jak poznat alkoholika tedy není snadné, velmi rizikové jsou alkoholové excesy nebo craving, tedy neodolatelná touha se napít.
Rizikové faktory u pití alkoholu
Jaké další rysy jsou varovným signálem, že pití alkoholu není v normě? Jedná se především o:
- konzumaci alkoholu na zahánění úzkostí, depresivních stavů nebo stresu;
- pití alkoholu jako řešení nespavosti;
- nevhodné chování v opilosti nebo ztráta sebekontroly, jízdy pod vlivem alkoholu;
- pití o samotě nebo z nudy;
- alkoholové úniky z reality a každodenních povinností;
- pití alkoholu jako řešení konfliktů nebo pro uklidnění při stresovém zatížení, při hádkách nebo jiných nepříjemných situacích.

Včasná pomoc znamená rychlejší řešení
Uvědomění problému s alkoholem je první krok k úspěšnému vyřešení situace. V dnešní době existují různé metody, jak se zbavit závislosti na alkoholu, nejedná se tedy pouze o pobyt v léčebně a doživotní abstinenci s nálepkou vyléčeného alkoholika. Mezi nové přístupy, které se uplatňují v rámci psychosociální pomoci je sekundární prevence nebo terapie kontrolované konzumace alkoholu, při které se pracuje na posílení sebekontroly a odstranění psychologických spouštěčů nadměrného pití.