Čtvrtek, 1 května, 2025
More
    DomůAktualityProč se obloha při východu slunce zbarvuje do červena?

    Proč se obloha při východu slunce zbarvuje do červena?

    Na oranžové nebo červené Slunce brzy ráno nebo pozdě večer je nádherný pohled. Obloha získává tyto zářivé odstíny díky jevu zvanému Rayleighův rozptyl.

    Sluneční světlo, které vidíme, je druh elektromagnetického záření, které vyzařuje Slunce. Je známé jako viditelné světlo, vypadá jako bílé, ale skládá se z barev různých vlnových délek, přičemž fialová má nejkratší vlnovou délku a červená nejdelší. Různé barvy můžete vidět při pohledu přes hranol nebo když se na obloze objeví duha.

    Při západech a východech Slunce, kdy je Slunce blíže k obzoru, musí sluneční světlo překonat delší vzdálenost a větší část hustého prostředí, aby se dostalo k oku pozorovatele.

    V důsledku Rayleighova rozptylu se většina světla kratších vlnových délek – modré, fialové a zelené – několikanásobně rozptýlí a k pozorovateli projde přímo pouze světlo delších vlnových délek – červené, oranžové a žluté.

    Chcete se dozvědět něco o hvězdách, osudech lidí a znameních? Jak o činských znameních, tak normálního klasického zvěrokruhu? Určitě navštivte náš blog o těchto věcech, kromě jiného. Máme pro Vás připraven například článek o znamení střelce nebo o znamení štíra.

    - Reklama -

    Must Read

    - Reklama -spot_img